Omdat ik de vraag hier vaak tegenkomen bij V&A toch nog maar een apart blogje over de overstap naar de volgende stoel.
Het wordt afgeraden om je kind te vroeg voorwaarts gericht te vervoeren, vanwege de grote klap die op de (nog helemaal niet sterke) nek van je kind komt bij een mogelijk ongeval.
Daarom raad ik iedereen aan om je kind zo lang mogelijk tegen de rijrichting in te vervoeren.
Eerst in de groep 0 stoel, maar als je kind daar al erg vroeg uitgegroeid is kan je ook voor een groep 0/1 combi-stoel kiezen na de groep 0 stoel. (ik heb hier al een paar keer gelezen dat er met 4 maanden - wanneer het kind nog niet eens zelfstandig kan zitten!- overgegaan wordt op een voorwaartse opvolgstoel)
Op volgorde van belangrijkheid:
1. Wanneer je kind het max. gewicht van de stoel heeft bereikt.
Bij een groep 0 stoel is dit vaak 13kg, het max. (en min.) gewicht staat ALTIJD op een sticker op de autostoel.
Ookal past je kindje qua lengte nog in de stoel, het is dus niet verstandig om de stoel nog te gebruiken als de maximum belastingswaarde is bereikt!!
2. Wanneer je kind qua lengte uit de stoel is gegroeid.
Bij alle stoelen geldt dat je kindje qua lengte uit de stoel gegroeid is wanneer het hoofd niet meer voor het grootste deel wordt ondersteund. Vaak genoemd criterium is 'wanneer het hoofd 2 vingers boven de stoel uitkomt' of 'wanneer de oren er bovenuit komen'.
aanvulling: Ik vind dat de gordelhoogte ook van belang is, als de gordelpunten heel ver onder de schouders zitten is het vaak beter om over te stappen op een opvolgstoel. Bij het merk Maxi-Cosi past een kindje vaak qua lengte (dus met de 'hoofd boven de stoel-regel') nog wel in de groep 0 stoel, maar zitten de gordelsleuven al te laag. Een paar cm is niet erg, maar het is vaak al snel meer dan een paar cm.
Wanneer je van plan bent over te stappen op een voorwaartse autostoel, is het veiliger om de Maxi-Cosi te gebruiken totdat de bovenkant van het hoofd er bovenuit komt, ookal zitten de gordelpunten VEEL te laag. Zelfs dan is de groep 0 stoel nog veel veiliger dan een voorwaartse autostoel. Als je van plan bent over te stappen op een achterwaartse autostoel, kan je beter overstappen op het moment dat de gordels meer dan zo'n 5cm onder de schouders zitten.
Daarnaast vind ik het zelf ook belangrijk dat een kind zelfstandig kan zitten voordat hij/zij in een groep 1 stoel gezet wordt, maar dit is geen 'officieel' criterium.
Hier was C. bijna 12 maanden en (ik schat) zo'n 72cm:
De gordels komen een beetje onder haar schouders uit, maar dat is nog prima.
De bovenkant van haar hoofd komt er (nog lang) niet bovenuit
Waarom niet onmiddelijk bij 9kg overstappen?
Ik zie vaak in mijn omgeving en hier op BB dat men meteen overstapt zodra een kind de 9kg grens gepasseerd is, terwijl dat qua lengte (en qua gewicht dus) nog helemaal niet nodig is.
Het lijkt een 'leuke' mijlpaal te zijn om je baby eindelijk in een opvolgstoel te zetten, terwijl autostoelen volgens mij niet veel met 'leuk' te maken hebben maar meer met veiligheid en het beschermen van je kind.
Het is de beste en meest veilige keuze om je kind zo lang mogelijk in de groep 0 stoel te vervoeren, hoe minder ruimte je kind (in de breedte) in de stoel heeft, hoe veiliger het is.
Bij een eventueel zijwaartse aanrijding is je kindje dan namelijk veel beter beschermd dan in een grote ruime stoel waar je kindje (vooral naast het hoofd) vaak veel bewegingsvrijheid heeft.
'Vroeger' was de 9kg grens inderdaad de grens dat je MOEST overstappen omdat groep 0 stoeltjes toen van 0-9kg gingen in plaats van 0-13kg. Ondanks het feit dat die kg's nu zijn veranderd, is bij de meeste mensen dit moment van overstap (bij 9kg) nog blijven hangen.
Mijn kind past qua lengte niet meer in de groep 0 stoel, maar is nog geen 9kg. Wat nu?
Het gebeurd wel eens dat een kind al niet meer in een groep 0 stoel past, terwijl hij/zij nog geen 9kg weegt. Het is onverstandig om een opvolgstoel die vanaf 9kg gaat al eerder te gebruiken. Het kan zijn de de gordels niet genoeg beschermen omdat je kindje niet het minimum gewicht heeft. In dit geval zou ik dus voor een combi-stoel kiezen (groep 0/1) waar je kindje eerst nog tegen de rijrichting in kan en daarna eventueel met de rijrichting mee. Qua lengte heb je daar langer plezier van en qua gewicht weet je dat het vertrouwd is om hem te gebruiken omdat het ook een groep 0 stoel is.
Mijn kind is 15kg, moet ik nu overstappen op een zitverhoger?
Ook in dit geval geldt: zo laat mogelijk overstappen is het beste. De meeste stoelen zijn tot 18kg (de achterwaartse vaak zelfs tot 25kg) en dan hoef je dus met 15kg nog niet over te stappen. In een groep 1 stoel is je kindje vaak beter beschermd omdat daar een 5puntsgordel in zit, terwijl de meeste zitverhogers (zowel met als zonder rugleuning) gebruik maken van de 'gewone' autogordel.
Weinig leeftijdsverschil, 2e groep 0 stoel aanschaffen of toch (eerder) overstappen?
Als er een jaar (of iets minder of iets meer) tussen je kinderen zit kan ik me voorstellen dat je je dit afvraagt. Een 2e groep 0 stoel voor die paar maanden dat je oudste er nog in zit is misschien iets wat je een beetje overbodig vindt, maar wil je echt je oudste (te) vroeg over zetten in een opvolgstoel omdat je de baby in de groep 0 stoel moet vervoeren?
Je kunt helaas niet makkelijk vooraf inschatten wanneer je oudste uit de stoel gegroeid zal zijn, ik zou iniedergeval nog niet tijdens de zwangerschap een 2e stoel aanschaffen, want misschien krijgt je oudste nog een groeispurt en past binnen een maand niet meer in de groep 0 stoel....
Maxi-Cosi zegt dat hun groep 0 stoelen gemiddeld tot 13 maanden gebruikt kunnen worden, terwijl er andere merken zijn die 15 maanden of zelfs 18 maanden als grens noemen. Ik zou zelf van ongeveer 80cm lichaamslengte uitgaan bij een Römer stoeltje en bij ongeveer 75cm lichaamslengte bij een Maxi-Cosi, aan de hand van de groeicurve van je kindje kan je wel een beetje inschatten wanneer deze lengte bereikt is.
(alhoewel sommige kinderen andere lichaamsverhoudingen hebben en zelfs met meer dan 80cm nog in een Maxi-Cosi passen!)
Ik vind het zelf een mooie oplossing voor de oudste een groep 0/1 stoel te kopen (zodat je iniedergeval nog een tijdje achterwaarts vervoerd), vanaf het moment dat je kind zelfstandig kan zitten is het mogelijk om over te stappen (officieel wel eerder, maar qua lichaamshouding is een groep 0 babystoeltje gewoon beter voor een kind wat nog niet zelfstandig kan zitten). Je hebt tot 18kg plezier van de stoel (of tot 13kg als je hem alleen achterwaarts wil gebruiken), de meeste stoelen kosten zo'n 200 euro (vergelijkbaar met een gemiddelde groep 1 stoel).
-------------
Sowieso zou ik je aanraden om een stoel altijd uit te proberen met je kindje voordat je hem koopt. De ene stoel zit heel anders dan de andere en niet iedere kind heeft dezelfde lichaamsverhoudingen.
We hebben nu zelf het probleem dat C. te echt te groot is voor de Maxi-Cosi groep 0 stoel, maar naar mijn mening ook nog niet goed in de opvolgstoel past. Qua gordelhoogte past die wel, maar de gesp zit te hoog en drukt in haar buik. (bij een voorwaarts gerichte autostoel zou dat bij een ongeluk zelfs zwaar inwendig letsel tot gevolg hebben.... altijd op letten dus!)
Ik had zelf verwacht dat ze nog wel langer in de groep 0 stoel zou passen, maar helaas! Nu komt er dus toch nog een groep 0/1 stoel bij, waar ze wel perfect in past. En zo hebben we meteen een 2e stoel voor in onze andere auto.
C. in de Mobi, links de gordels in de 1e sleuf, rechts in de 2e (hogere) sleuf.
Je moet altijd de sleuf kiezen die het dichst bij de schouders zit (in dit geval dus de 1e - links), door Maxi-Cosi wordt gezegd dat een beetje onder de schouders beter is dan een beetje erboven.
(maar bij andere merken weet ik het niet - raadpleeg daarvoor de gebruiksaanwijzing van je stoel)
Je kunt op de foto ook zien dat de gesp te hoog zit, die kan je helaas niet verstellen en daardoor is het toch nog geen goed idee om over te stappen. Met een kussentje of zitverkleiner zou het wel kunnen, maar Maxi-Cosi heeft geen zitverkleiner/kussen voor deze stoel en gebruik van artikelen die niet van Maxi-Cosi zijn wordt afgeraden ivm veiligheid en garantie.
De gesp zou iets lager moeten zitten, bij het bekken, ik zal binnenkort even een foto plaatsen van C. in een groep 0/1 stoel.
(Ik heb contact gehad met Maxi-Cosi en ze geven zelf aan dat C. groot genoeg is voor de stoel en dat de gesp zo hoog hoort en niet gevaarlijk is - omdat het een achterwaartse stoel is en dus bij een ongeluk nooit in haar buik zou drukken- .... toch heb ik zelf het gevoel dat C. er last van heeft als ik de gordels goed strak doe, dus ik gebruik liever de groep 0/1 stoel) 
reacties (0)