Peuterpubertijd, of speelt er meer?

Al tijden lopen we met onze dochter tegen van alles aan. Al tijden heb ik het idee geen grip op haar te hebben en al tijden twijfel ik aan mijn eigen bekwaamheid. Ligt het probleem bij mij, doe ik het verkeer, maak ik het probleem groter dan dat het is, stel ik me aan of is het echt pittig.
We hebben twee dochters, 2jr3md en 9mnd. Mensen zeggen vaak: twee kinderen, dat zal druk zijn thuis. Nee hoor, twee kids is prima te doen, erg lwuk, ware het noet dat dochternr1 een pittige tante is en zij in haar eentje al lastig te handelen is. Dochternr2 is een rustige meid die erg aan haar moeder gehecht is, in de verlatingsfase zit en slachtoffer is van haar terroriserende grote zus.
Samen vormt dit de reden dat ik mijn gezin nu als compleet ervaar, nog een kindje er bij, hoe graag ik het ook zou willen, is geen goed plan aangezien ik het nu al niet onder controle heb. Dochternr2 lijkt met de tijd ook niet makkelijker maar juist ingewikkelder te worden. We zijn haar gebruiksaanwijzing kwijt en weten niet meer wat te doen met haar.

Zodoende heb ik van de week ein-de-lijk, het koste me een stukje trots en ging gepaard met emotie, hulp gezocht. Ik werk met kinderen met een psychiatrische stoornis (adhd, autisme, hechtingsstoornis) en ben vest wel wat gewend, maar mijn twee jarige dochter lijkt nu het zelfde gedrag te vertonen en dat heb ik niet onder controle.
De mail gaat als volgt:

Hulp vragen is een grote stap, zeker als je vanuit je professie als pedagoge geacht wordt om te kunnen gaan met moeilijk gedrag. Na eindelijk eens een goede periode van twee weken zonder benoemenswaardige incidenten achter de rug te hebben zijn we terug gekomen van vakantie en vertoont onze dochter (2 jr) een grote terugval.
Ze is een meisje met een duidelijk karakter, misschien mag je het wel temperamentvol noemen. Het is alles of niets, wit of zwart. Mensen zeggen vaak over haar: duidelijke wil, ze is er eentje met een kop er op, en daar zal je de handen wel vol aan hebben.
Ze laat sinds dat ze een jaar of 1,5 is agressief gedrag zien. Dit uit zich in duwen, slaan en bijten. Haar slachtoffers lijken willekeurig, van haar zusje (9 mnd) (die krijgt veel te verduren, heel zielig, wordt regelmatig met voorwerpen op haar hoofd getimmerd, wordt geslagen en gebeten) tot andere kinderen waarbij leeftijd geen verschil maakt (hoe moeilijk is het voor mij om haar mee te nemen naar plekken met andere kinderen!) haar ouders, tot ook andere volwassenen als opa en oma bijv.
Ze heeft duidelijke situaties waarin ze dit gedrag laat zien, met name als er weinig uitdaging of prikkels zijn, als ze boos is, als ze met mama is,
en reageert beter als we activiteiten ondernemen, ze alleen is, of als mama geheel afwezig is. Maar het gedrag kan zich ook geheel spontaan voor de omgeving als onverwachts voordoen.
Zoals aangegeven nu een grote terug slag, voor mij het moment om toch hulp te gaan zoeken, we zitten met de handen in het haar en overzien het niet meer. Haar gedrag domineert onze dag, en beïnvloed de sfeer in huis negatief. Hierdoor moeten we vaak ingrijpen, haar zus troosten, boos worden, straffen, na meer dan een half jaar dit gedrag is je truckendoos leeg, en je geduld op, zeker als niks effect lijkt te hebben.
Naast dat, is ze een moeilijke eter. Eten met de pot doet ze niet, alles apart gescheiden op haar bordje leggen maakt niet uit. Ze eet enkel brood en 3 soorten beleg, banaan, spinazie, kip en pasta, chocolade, ijs en lekkere koek. Veel dingen heeft ze nog nooit geproefd, maar weigert ze gewoon haar mond voor te openen. Soms eet ze iets wat haar aangeboden wordt, als het haar uit komt, maar dan zijn we ook echt verbaasd en bijna euforisch dat ze iets eet, want op andere momenten eet ze het niet. Eten is bijna dagelijks een strijd, ondanks dat we dit niet willen en weten dat dat niet verder helpt, maar een kind van twee heeft nu eenmaal haar voedingsstoffen nodig en kan niet standaard zonder eten naar bed. En om haar nou tot ze 10 is babymelk aan te blijven bieden...
Ander ongewoon gedrag wat ze vertoont is het leeg schenken van haar drinkbekers als ze niet meer wilt drinken en het tuffen op dingen, bewust speeksel uit haar mond laten vallen om dit op dingen te doen, uit te smeren.
Ook blijft ze gerust 15 minuten om iets vragen als ze iets wilt hebben, in de hoop dat na langere tijd doorvragen het antwoord veranderen zal.
Ze weet inmiddels waarmee ze ons te pakken heeft en dat wij in onmacht staan. Gezellig is het maar weinig in huis. Men zegt wel eens dat ze jaloers is, maar ze liet dit gedrag al zien voordat haar zusje geboren was, en het is geen voorbeeld gedrag wat ze meekrijgt uit onze relatie want de relatie tussen mij en mijn man is bijzonder goed.
Verder is het een leuk en intelligent meisje dat lekker kletst, veel dingen weet, opmerkt en onthoud, goeie humor heeft, van lezen en dieren houd, een buitenmensje is en van gezelligheid houd.
We zouden graag hulp ontvangen om haar beter te kunnen begeleiden, in de hoop dat ze beter in haar vel komt te zitten. Maar waar en bij wie ik moet aankloppen, ik heb geen idee!

Nav heb ik volgende week een kennismakingsgesprek met een kinderpsycholoog.
Nog steeds heb ik de vraag of ik het als te zwaar ervaar terwijl dit eigenlijk heel normaal gedrag is voor peuters, of dat het probleem bij mij als ouder ligt.
We gaan het zien. Misschien herkent iemand dit of heeft er iemand nog tips die we niet gebruikt hebben...

2009 x gelezen, 2

reacties (0)


  • Superj

    Klinkt pittig, maar ik denk niet direct aan iets afwijkends. Misschien is je kindje hoog sensitief en is de kindercoach nog een idee als je met de psych niet verder komt.

    Hieronder wat vragen die je waarschijnlijk zelf al wel geprobeerd of aan gedacht hebt, maar ik niet terug lees in je verhaal.

    Hoe is het zelfbeeld van je dochter? Kan het zijn dat zij haar 'sterke karakter en wil' overschreeuwt en hiermee ongewenst gedrag laat zien?

    Hoe is ze als jij of je partner een hele dag alleen maar tijd voor haar heeft? Maakt dat verschil?

    En hoe reageerden jullie op haar toen ze dit gedrag liet zien toen ze 1.5 was?

    Qua eten, helpt het om haar zelf mee te laten helpen met koken? Of het bordje 'leuk' op te maken? Bijvoorbeeld dingen met gezichtjes etc. Hier werken smoothies en groente pannekoekjes enzo wel goed. En je hebt het over uitgedaagd moeten worden, is er niet iets van een sport voor hele kleintjes waarin zij haar frustraties en boosheid fysiek kan uitten?

    Succes en ik hoop dat je op dit forum en bij de hulpinstanties wat goede tips tegenkomt. Twijfel iig nooit aan je moedergevoel..


  • Myrtheflower

    Wauw wat zijn er veel dames die dit gedrag herkennen, ongelooflijk, ik val bijna van mijn stoel dat men dit als alle daags gedrag beschouwd.

    Iemand dan misschien tips of tools, aangezien we er blijkbaar allemaal mee stoeien? En wanneer gaat het over, of blijft dit de komende 10 jaar een handenbindertje?

  • mamavananouk

    Voor het slechte eten : wij gaven vitamine pil. En madam heeft jaren op zeeeeer weinig geleefd. Maar ze groeide nog wel en volgde wonderbaarlijk haar lengte lijn nog wel . Gewicht is ze wel wat lijnen naar beneden gegaan

  • Klara85

    Ik herken het wel een beetje. kan een fantastisch lief kind zijn maar als er in groepen of drukke ruimtes vaak terugtrekken??

    Dit is misschien een rare. Maar hoe is haar spraak? kan ze zich makkelijk uitdrukken?

    Ik herken namelijk veel in mijn (nu) bijna 3 - jarige. tot zijn tweede praatte hij niet of nauwlijs maar handelde steeds agressievers. Zelfs bijten op de opvang!!

    Maar wat bleek hij had vocht achter zijn trommelvliezen (nog nooit geen oorontsteking gehad dus dit hebben we nooit in de gaten gehad) te hebben en daardoorde hoorde hij slecht. Van slecht horen, leer je ook niet (of verkeerd) praten. En in een drukke ruimte hoor je zelfs alleen maar ruis.. en dus ga je rustig spelen.

    Niet kunnen praten levert heeeeel veel frustratie op! Je kunt niks vertellen, je kunt geen conflicten oplossen etc..

    Nu heeft mijn zoontje buisjes gekregen en zijn spraak gaat met rassenschrede vooruit. Ook zijn gedrag veranderd aanzienlijk.. tuurlijk nog wel frustratie omdat hij op leeftijdsgenootjes nog achterloopt. Maar we gaan de goede kant op

  • Myrtheflower

    Lief dat je meedenkt! Haar spraak is voor een twee jarige erg goed ontwikkeld, ze kan alles goed vertellen en uitdrukken, lopen er maar weinig tegen aan dat we haar qua taal niet begrijpen. Wel heeft ze vaak last van een bijna-oorontsteking, te weinig momenten een echte oorontsteking maar ze voelt zich vaak erg rot, vraagt dan ook zelf om 'pil in bil', want ze 'heeft last'. Soms vraag ik me ook af of dit meespeelt in haar gedrag, maar de huisarts geeft aan dat het net niks is zeg maar.. Niet alarmerend genoeg. Zodra ze echt lastig wordt, onhoudbaar, tempratuur ik haar standaard om te kijken of ze koorst heeft van een evt oorontsteking.

  • Klara85

    Hou het aub in de gaten. Mijn zoon had nergens last van met zijn oren en onze ha wou (ondanks het audiologisch centrum waar we liepen door zijn spraakproblemen) doorverwijzen naar de KNO arts. Als het aan hem gelegen had dan waren er nog geen buisjes geplaatst. Sommige zijn namelijk erg terughoudend als het om buisjes gaat.

    Maar vertrouw je gevoel. Al is de peuterpuberteit een #^*+ fase. Je gaat echt van voeding naar opvoeding..

    En heel knap dat je hulp gaat zoeken❤️

  • Jojo91

    Het is natuurlijk moeilijk om vanuit een stuk tekst op te maken hoe het er aantoe gaat. Maar veel dingen herken ik wel. Zou je met sommige dingen niet teveel van je kind verwachten? Ze is nog maar 2 en sommige dingen heeft mijn zoontje van 3jr10 mnd ook nog moeite mee. Sorry zegt hij bijvoorbeeld meestal niet omdat hij het meent maar omdat hij weet dat het van hem verwacht wordt. Hier is het een tijdje heel goed gegaan maar ik merk dat hij nu toch weer even een echte peuterpuber is. Hij laat ongewenst gedrag vooral zien als hij zich geen houding weet te geven, als hij zich verveelt of als hij moe is. Dan gaat hij bijvoorbeeld spetteren naar mensen of hij noemt mensen stom of poepie. Als hij boos is omdat iets niet lukt of mag dan slaat/schopt hij vaak ook van zich af. Hier helpen consequenties gelukkig wel, we waarschuwen en de volgende keer moet hij naar de gang. Eten is hier gelukkig ook weinig strijd, na een boterham zoet moet hij eerst een boterham hartig. Vlees krijgt hij pas als zijn groente op is. Lastige fases zijn het soms, ik hoop dat je er goede hulp bij krijgt.

  • Florien84

    Ik vind het geen normaal gedrag. Wij hebben ook 2 kinderen. Een dochter van 4 jaar en een dochter van 1 jaar. Het gedrag wat jouw dochter laat zien, dat heeft die van mij nooit gedaan. Wat gebruiken jullie als consequentie. Misschien gelijk straffen en niet meer waarschuwen. Ik zou haar heel kort houden. Goed dat je hulp heb gezocht. Ik leg mijn dochter heel veel uit. En als ik boos op haar ben leg ik uit waarom. Ik merk dat ze veel snapt en dat het werkt om uit te leggen waarom ze straf krijft. Straf is overigens dat ze op stoeltje moet zitten in de woonkamer. In het begin bleef ze niet zitten maar dan ging de tijd opnieuw in. Als ze het te bont maakt krijgt ze ongeacht waar we zijn straf.

  • Myrtheflower

    We zijn inderdaad begonnen met netjes waarschuwen en uitleggen, het bespreekbaar maken. Daarna haar uit de situatie halen of het probleem weg halen (ergens anders laten spelen of het desbetreffende speelgoed afpakken). Toen bleek dat ze hier niet van onder de indruk was, ze zocht wel een andere manier om het zelfde te bereiken, zijn we overgestapt op de trap. Ze loopt consequent van de trap weg wat maakt dar ik haar nu maar vast houd op de trap zodat ze blijft zitten, of ze zegt bijv vrijwillig ik ga wel lekker op de trap zitten als ze iets fouts gedaan heeft, maar zien geen verandering in haar gedrag. Daarom consequentie verhoogt naar: je gaat zonder waarschuwing gewoon terug naar bed. Was ze eerste paar keer goed van onder de indruk, maar nu ze uit haar bed klimmen kan (zelfs met slaapzak aan, ze is handig) staat ze regelmatig met grote grijns weer beneden van tadaa, ik heb het weer geflikt, jullie kunnen mij niks maken.

    Straffen lijkt dus niet te werken, wij komen er iig niet verder mee. Belonen werkt iets beter: als je dit doet dan krijg je daarna dat (mag je bijv straks filmpje kijken, verven), alles om positief gedrag te bevorderen, maar als het om agressief gedrag naar andere kinderen en haar zusje gaat, werkt dat niet. Ze moet regelmatig sorry zeggen van ons, en dat lijkt ze zonder emotie te doen.. soort van sorry want het moet.. Ze kan goed benoemen wat wel en niet mag. 'mag niet slaan, mag niet bijten, mag aaien', maar laat dit in de praktijk niet zien (ja of ze gaat super overdreven lopen kussen, wat voor de ander ook niet prettig is en er overheersend is!). Aan stop, nee en ho heeft ze niks.

  • Myrtheflower

    Mariakees, herken je de andere punten ook dan, die in het berichtje vermeld staan? Het gaat mij om het totaalplaatje.

    Agressie wordt ook geuit wanneer er niks aan de hand is. Als twee kinderen naast elkaar staan en haar arm of tanden de anderen raken kunnen. Ze doet het soms al direct als ze een ruimte binnenkomt bij de eerste willekeurige die ze ziet.