De pil en menstruatie

Toch denken veel vrouwen dat ze ongesteld móeten worden. Bijvoorbeeld omdat zich anders afval ophoopt in de baarmoeder. Dit is onzin, juist omdat er geen baarmoederslijmvlies wordt aangemaakt en er geen eisprong plaatsvindt. Of vrouwen willen niet meer ‘troep’ in hun lijf en zijn bang voor ziektes op de lange termijn. Ook vreemd, aangezien de hormonen uit de pil – oestrogeen en progestagenen – al van nature in het lichaam voorkomen. Beerthuizen: ‘Als het troep is, is het natuurlijke troep.’

Ander mens
Uit Brits onderzoek onder 46.000 vrouwen is gebleken dat tien jaar nadat vrouwen gestopt zijn met slikken de risico’s op allerlei aandoeningen even groot zijn als bij vrouwen die nooit de pil hebben genomen.

Een ander argument is dat vrouwen een ‘ander mens’ zouden worden met de pil. Dat klopt, natuurlijke stemmingswisselingen in de week voor de menstruatie, beter bekend als PMS, worden afgeremd. Maar welke vrouw zit te wachten op meer PMS? Op meer prikkelbaarheid, huilbuien, hoofdpijn en buikpijn? En dan is er nog de angst van vrouwen om onvruchtbaar te worden van de pil, ‘maar dat slaat nergens op’, zegt Beerthuizen. ‘Er is niets ongezonds aan het slikken van de pil.’

Het is niet gek dat vrouwen niet beter weten. Als ze bij hun huisarts komen voor de pil wordt verteld dat ze na drie weken een stopweek moeten inlassen en ook in de bijsluiter staat niet dat menstruatie bij pilgebruik overbodig is.

Oude gewoonten
Sellekens: ‘Vrouwen hoeven alleen de eerste drie maanden de pil te slikken met stopweken om te zien hoe hun lichaam reageert, dus dat wordt geadviseerd. In richtlijnen van het Nederlands Huisartsen Genootschap staat niet dat verteld moet worden dat de menstruatie daarna onnodig is. Ik adviseer het zelf ook pas als er klachten zijn.’

Huisartsen en vrouwen zijn nu eenmaal gewend om van de stopweek uit te gaan, zegt zij. ‘De pil is zo geïntroduceerd en daar houdt men zich aan. Oude gewoonten veranderen niet zomaar.’ Ook vervelende, pijnlijke, bloederige en onnodige gewoonten niet.

402 x gelezen, 0

reacties (0)


  • themastergirl

    Mijn huisarts heeft ook gezegd kijk eerst ff 3 maand aan