Nadat er hier een vraag geopend was over donormelk ben ik gaan googlen en kwam dit stukje tegen wat ik alleen maar compleet kan beamen en daarom in een blog zet. Het is vast een stuk waar veel K-moeders oftewel kunstvoedingmoeders (of zijn het dan k*tmoeders?) zich in kunnen vinden. Wij K-moeders kunnen het vaak doen met vernederende/ kwetsende opmerkingen van moeders die voor BV kiezen. Want ja? Hoe durf je het als moeder in je hoofd te halen om niet het beste (daar word dus bv mee bedoeld) voor je kind over te hebben, waarom je als moeder genoegen neemt met onverantwoorde kunstvoeding uit een nog veel onverantwoorder pakje? Wat ben je dan eigenlijk voor moeder? Het is helaas nog steeds erg moeilijk om elkaar in hun waarde te laten. Vandaar dit stukje.
Maandelijks krijgt Moeder van een collega een exemplaar van Ouders van Nu toegestopt. Gewoon bij een kopje thee op de bank lezen over ervaringen van anderen, leuke anekdotes en nieuwe producten. Ook vrijdag lag er weer een prachtig, in plastic verpakt, exemplaar naar me te lonken. Dus toen eindelijk de lunch aanbrak rond een uur of één kon ik 'm eens even bekijken.
En deze keer viel m'n mond echt open bij een artikel over borstvoeding. Nu denk je, da's toch heel normaal, borstvoeding? Ja, op zich wel, maar hier ging het om borstvoeding van de ene moeder voor het kind van de andere moeder, die zelf geen borstvoeding kon geven. Er blijkt een complete 'voedselbank' voor te zijn. Na het lezen van het hele artikel en vooral het commentaar van de deskundigen was Moeder echt even van de leg. Propaganda is nog een milde omschrijving.
Moeder vindt het sowieso een ranzig idee dat Kindje borstvoeding uit een 'vreemde tiet' zou krijgen. Je weet helemaal niet hoe die persoon is met hygiëne, voeding of alcohol en ook al zegt die persoon dat het goed zit, you never really know... Daarbij is Moeder bijgebleven dat ons lichaam de inhoud van de borstvoeding afstemt op het kind.
Als het kind net geboren is dan is het een beetje dikke gelige vloeistof dat colostrum heet. Dit is enorm rijk aan eiwitten, vitamines en mineralen. Ook werkt het laxerend, zodat de organen de afvalstoffen kunnen opruimen en afvoeren. Pas na een dag of vijf komt de 'gewone melk' naar boven, deze is blauwwit. Dit komt omdat er minder eiwit inzit. Daarnaast verandert de samenstelling van moedermelk gedurende de dag. Melk die in de ochtend gegeven wordt is van een andere samenstelling dan de melk die 's nachts gegeven wordt. Ook verandert de samenstelling van de melk in de maanden dat het kind gevoed wordt. Een kind dat een jaar gevoed wordt, drinkt andere melk dan een baby van 6 weken oud. De samenstelling van de melk wordt door de natuur geregeld en is afgestemd op de ontwikkeling van het kind.
Moeder kan zich niet voorstellen dat die moeders bijhouden welk flesje ze op welk moment van de dag moeten geven. En of die melk wel is afgestemd op de leeftijd van het kind.
Bovenal heeft Moeder nu toch echt de buik vol van al die indoctrinatie. Tijdens de zwangerschap worden moeders streng toegesproken over het belang van borstvoeding geven. Van de groep die besluit borstvoeding te geven is vervolgens een enorm deel binnen de kortste keren uitgevallen door bijvoorbeeld veelvuldige ontstekingen, tepelkloven, moeite met aanleggen enz enz. Als het aan de deskundigen ligt modder je dan ook nog vrij lang door, want borstvoeding is tóch écht hét béste. En als je dan toch echt 'faalt' mag je nu niet meer naar de supermarkt voor een busje Nutrilon. Nee, zeg, je moet naar de borstvoedselbank. Want kunstvoeding, dat is het laatste redmiddel.
Moeder gelooft best in de voordelen van borstvoeding. Het zal ongetwijfeld gezond zijn en het is praktisch dat je het altijd op zak in tiet hebt en op temperatuur. Maar er zijn ook best wat nadelen vindt Moeder. Moeder zag het niet zitten om te pas en te onpas de blote tiet te showen aan Jan en Alleman. Daarbij vergt het ontzettend veel van een pasbevallen vrouw om te voldoen aan voeden op verzoek. Je bent gevloerd na de bevalling en elke 2 à 3 uur weer klaarzitten vreet energie. Tussendoor moet je vervolgens rustig aan doen, want dan het lijf weer melk produceren en daar heeft het ook weer energie voor nodig. Ook op het werk is het toch lastig. Niet elke functie leent zich ervoor om je onder werktijd een kwart van die tijd afzonderen. Dat klinkt prachtig, maar dat is buiten de reguliere pauzes om gewoon 2 uur per hele werkdag. Bij Moeder's schoonzus op het werk (zorg voor gehandicapten) gingen er gerust drie tegelijk kolven. En daar sta je dan als collega met al het werk op jouw schouders omdat er drie collega's de melkmoeder uit moeten hangen.
Het is je misschien wel duidelijk nu dat Moeder zelf er bewust voor gekozen heeft om geen borstvoeding te geven. Kindje is vanaf de eerste minuut gevoed met Nutrilon Standaard. De verpleegster op de kraamkamer van het ziekenhuis ligt nu nog aan de zuurstof, want wáárom gééf je géén borstvoeding??? Gelukkig was Moeder ook na de bevalling mondig genoeg om te melden dat dat die keuze tijdens de zwangerschap is gemaakt in overleg met de verloskundige en dat Moeder daar niet nog een keer verantwoording over ging afleggen.
Met deze log wil ik niemand vertellen wat 'ie moet doen. Integendeel. Moeder wil dat iedereen een vrije keus heeft. Laat je niet van de wijs brengen door je omgeving over wat beter is voor je kind, want het is jóúw kind, dus jij weet het het beste. En trek op tijd aan de bel als het niet gaat zoals jij wilt, want je bent al druk genoeg met je pasgeboren baby zonder je ook nog eens met die stress in te laten.
reacties (0)